Oscar Wilde - Slavík a růže

2. listopadu 2010 v 16:30 | Yuuri ^^ |  Knihám
Slavík a růže

Mladý student zatoužil po krásné dívce, se kterou by si velmi rád zatančil. Ta však pravila, že pokud jí přinese červenou růži, zatančí si s ním. V chladném počasí je však těžké najít rudou růži, kterou si jeho milá přála. Po usilovném hledání a utápění se v slzách k němu přilétl slavíček a slíbil mu, že mu růži najde. A tak slavíček hledal a hledal. Doletěl k jednomu keři, ten však měl pouze bílé růže. Poslal ho však k jinému keři, ale ten měl bohužel žluté růže. Do třetice se ptáčkovi povedlo rudý keř najít. Jemu ale samým chladem netekla krev v žilách a díky tomu mít květy nebude. Šlo by to jen, kdyby jí slavík zpíval při luně a její trny byly pokřtěny krví ptáčkova srdce. Slavík se vrátil za studentem a pověděl mu, že se nechá obětovat, ale za to musí lásku ctít a být věrný. Student však nevěděl, co mu malé zvířátko povídá, přemýšlel jen, že má sem tam krásný hlas. Ptáček v noci přiletěl k chladnému keři, kterému zpíval celou noc s trnem sevřeném v jeho srdci. Další den student otevřel svá okna a zahlédl nádhernou rudou růži. Zaradoval se a běžel ji dát své milé. Ta ho však odmítla, protože měla jiného muže, který byl bohatší. Mladý chlapec vzteky hodil růži do kaluže se slovy, že je nevděčná, a vrátil se zpátky ke svému učení...


Toto je prosím pohádka od Oscara Wilda. Poprvé jsem ji slyšela jako malá, když ji pouštěli v letadle do sluchátek. Pamatuji si ji až do dnes - dokonce i ten tísnivý pocit, který mě bacil přes srdce, když jsem poslouchala vyprávění o slavíčkovo zpěvu a bolesti.
Uplynulo pár let a Oscar Wilde se objevil v každém sešitu mých spolužáků a i v mém.
Homosexualita, prokletí básníci, výstřednost, bohémství. Všechna tato slova ho vystihují nejlépe.
Proč ale o tom mluvím?
Protože hlavní témata Wilda byla nevděčnost a zbytečné sebeobětování.
Jelikož jsem už trochu starší, tak mi ptáčka sice bylo líto, ale nebyla to nejdůležitější část, která mě na celé pohádce štvala. Nejvíc mě vytočil sám student říkaje "Vy jste nevděčná!" Ano, to je. Ale jeho vnímavost vůči světu je úplně stejná. Sebeobětování slavíka bylo naprosto k ničemu. Někteří řeknou "chudák slavík" jiní zase "chudák kluk", to jsou ti, kteří vidí jen co čtou. Většinu obvykle trkne, že příběh naráží na to, že se slavík zbytečně obětoval, ale co jako? Lidi jsou takový, tak já přece nebudu výjimka. Pochybuju, že i to je napadne. Berou příběh malého ptáčka jako "aha" a nazdar. Jo, je to jen blbá pohádka o keři a ptáku, ale já dávám jen pouhý příklad.
Další věc: lidské srdce je dražší než zvířecí..... *chvíle ticha* .... prosim?! Myslím, že tohle snad nemusím komentovat. Sám slavík měl větší srdce než kdokoli z nás. Větší než já, větší než on, ona a vy.

Tak dobrý, vyblábolila jsem se. Řekla bych, že ty věty jsou hrozně nelogické ode mě, ale je mi to fuk, beru tyhle články jako svou myslánku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Little Jappanesse Little Jappanesse | Web | 3. listopadu 2010 v 16:37 | Reagovat

hezká pohádka vskutku.. pravda hoci kdo nemá tak velké srdce jako slavík...

2 Kaori Kaori | Web | 5. listopadu 2010 v 17:19 | Reagovat

Oscar Wilde... *blinkáčkuje* -.-" xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama